Canva je obľúbený bezplatný online nástroj na grafiku, s ktorým dokáže tvoriť profi dizajn pomaly už aj batoľa. V októbri 2023 spustila nový set nástrojov založených na integrovanej umelej inteligencii s názvom Magic Studio. Jedným z týchto šikovných nástrojov je aj Magic Media – aplikácia, s ktorou dokážete premeniť text na obrázky či videá.
Komu sa môže hodiť? Tak napríklad social media managerom, freelancerom, virtuálnym asistentkám a všeobecne podnikateľom, ktorí sa prezentujú na sociálnych sieťach a potrebujú vizualizovať obsah. Predstavte si napríklad, že ste kaviareň a chcete zákazníkov prilákať na letné miešané drinky. S Magic Media môžete behom pár minút vytvoriť napríklad 16-sekundové Reels video na Instagram, ktoré bude pozostávať zo 4 záberov na miešanie 4 rozličných drinkov. Alebo si vygenerujete obrázky a vyskladáte z nich efektnú koláž. A to bez toho, aby ste platili fotografovi za točenie a postprodukciu alebo minuli čo len kvapku Aperolu. Jednoducho len popíšete obrázok, ktorý si predstavujete a sledujete, ako sa mení na skutočnosť.
Premeňte text na obrázok či video
Na generovanie obrázkov a videí v Canve stačí napísať jednoduchý prompt (príkaz), tak, ako to poznáte napríklad z komunikácie s ChatGPT. Ako to funguje? Tu je návod krok za krokom aj pre úplné lámy:
-
- Na bočnom paneli editora v Canve kliknite na položku Aplikácie.
-
- V časti Využívajúce umelú inteligenciu kliknite na Magické Médiá.
-
- Vyberte kartu Videá a zadáte popis videa, ktoré chcete vidieť. Čím viac detailov napíšte, tým lepšie.
-
- Kliknite na tlačidlo Generovať video a počkáte 1-2 minúty na spracovanie videa.
-
- Hotovo, na svete je 4-sekundové video, ktoré si môžete stiahnuť alebo pridať do svojho dizajnu a ďalej s ním pracovať.
Video môžete generovať nielen textu, ale aj z obrázka, ktorý týmto spôsobom „rozpohybujete.“ V tom prípade najprv vygenerujte štvoricu obrázkov a potom kliknite na ikonku troch bodiek pri tom, ktorý sa vám najviac pozdáva. Zvoľte “Generovať video”, počkajte 1-2 minúty a video je na svete. Výsledok môžete uložiť ako video vo forme MP4 alebo ako GIF.
Aká je kvalita videí a obrázkov v aplikácii Canva Magic?
Canva uvádza, že nástroj Magic Media je ešte len v beta verzii a videá so zvieratami a ľuďmi nemusia byť úplne presné. To je aj moja osobná skúsenosť. Nedokonalosti vidno najmä pri pohybe objektov, tvare ľudských končatín alebo aj pri vytvorení úplne neexistujúcich objektov.
Za mňa sú výsledky zatiaľ presvedčivé tak na 60 %. Magic Media dokáže “vypľuť” šesťprstých ľudí, pokrútené končatiny, tretie oko či podivnú perspektívu. Naopak, skvele si poradí s obrázkami kvetiniek, krajiniek či jednoduchých objektov každodennej potreby. Na vytváranie kvalitných obrázkov postáv by ste teda pravdepodobne potrebovali jednu z platených aplikácií, ako je napríklad Midjourney.
Pozor na autorské práva
Obrázky či videá vytvorené v Canve vyššie uvedeným spôsobom sú vhodné na osobné aj na komerčné použitie. Na rozdiel od väčšiny ostatných AI nástrojov však nemáte na vytvorené výstupy výhradné práva. Generované výstupy totiž berú za svoj základ celé spektrum textov a obrázkov dostupných na internete a tak môžu obsahovať prvky, na ktoré sa vzťahujú autorské práva iných. Preto si výstupy treba radšej pozorne skontrolovať, či neobsahujú napr. prvky vašej konkurencie.
Ak chcete dosiahnuť čo najpresnejšie a čo najmenej generické výsledky, pomôže, ak pri generovaní obrázkov či videí svoju predstavu popíšte čo najdetailnejšie.
Výhody a nevýhody Magic Media
Medzi hlavné výhody Magic Media patrí úspora času a úsilia. Tento nástroj je maximálny intuitívny a ľahko ovládateľný a umožní vám vytvoriť profesionálne pôsobiaci dizajn bez toho, aby ste sa stratili v spletitých postupoch. Navyše, cenovo je veľmi výhodný. Platená verzia Canva Pro (ktorú musíte mať predplatenú, aby ste mohli plne využívať Magic Media), stojí v čase uverejnenia tohto článku 11,99 €. Do tímu však môžete pozvať ďalších 4 užívateľov a náklady si rozdelíte. V tom prípade vás Canva Pro vyjde na symbolickú cenu kávy – 2,39 €. Pre porovnanie: najlacnejšia Basic verzia Midjourney stojí 10 $mesačne. Ak ste teda začínajúci podnikateľ , virtuálna asistentka či social media manager alebo si to skrátka chcete „len vyskúšať“, odporúčam Canvu.
Druhou stranou mince je kvalita výstupov. Výsledky sú ešte stále závislé od AI, ktorá je vo vývoji a nemusí vždy úplne pochopiť vaše presné potreby a preferencie. Alebo generuje obrázky z výraznými chybami, ako je tomu najmä pri ľudských objektoch.
Napriek týmto obmedzeniam je však Magic Media vzrušujúcim krokom vpred. Ak ešte neviete, ako na to, skúste Magic Media sami – možno je to práve vaša vytúžená vychytávka, ktorú potrebujete, aby ste vizuálny obsah svojej značky posunuli na novú úroveň.